Wstęp
Przeciążenie sensoryczne to stan, który występuje, gdy jeden lub więcej zmysłów ciała doświadcza nadmiernej stymulacji ze strony otoczenia. To przytłaczające uczucie może być niekomfortowe, a nawet przerażające dla osób, które go doświadczają. Istnieją jednak kroki, które możesz podjąć, aby pomóc swojemu organizmowi poradzić sobie z przeciążeniem sensorycznym i zapobiec jego ponownemu wystąpieniu.
Przeciążenie sensoryczne to sytuacja, w której jeden lub więcej zmysłów organizmu doświadcza nadmiernej stymulacji ze strony otoczenia.
Co to jest przeciążenie sensoryczne?
Przeciążenie sensoryczne ma miejsce wtedy, gdy jeden lub więcej zmysłów ciała doświadcza nadmiernej stymulacji ze strony otoczenia. Na przykład, pomyśl o tym, że Twoje oczy i uszy mogą być przytłoczone zbyt dużą ilością widoków i dźwięków; nie chodzi tylko o oczy i uszy! Twoja skóra również ma swój sposób na przeciążenie, gdy zbyt długo przebywasz w zatłoczonym miejscu. W zależności od tego, jaki rodzaj aktywności wykonujesz, inne części ciała również mogą odczuwać skutki nadmiernej stymulacji sensorycznej.
Zmysły ciała działają w pętli sprzężenia zwrotnego, a przeciążenie sensoryczne może wystąpić, gdy jeden zmysł otrzymuje zbyt wiele stymulacji.
Przeciążenie sensoryczne jest częstym zjawiskiem, które występuje, gdy jeden lub więcej twoich zmysłów staje się przeciążony stymulacją. Prosty przykład: idziesz ulicą i słyszysz za sobą syrenę, następnie odwracasz się, aby spojrzeć na nią i poczuć zapach świeżo upieczonych ciasteczek sprzedawanych z pobliskiego sklepu. To jest właśnie przeciążenie sensoryczne!
Zmysły ciała działają w pętli sprzężenia zwrotnego, a przeciążenie sensoryczne może wystąpić, gdy jeden zmysł otrzymuje zbyt wiele stymulacji. Może się to zdarzyć, gdy zbyt wiele informacji dociera do nas jednocześnie – mózg nie jest w stanie przetworzyć ich wszystkich, ponieważ nie ma wystarczającej pojemności (np. pamięci). Kiedy tak się dzieje, doświadczamy dyskomfortu lub niepokoju, dopóki nie przyzwyczaimy się do nowych okoliczności, aby nasz mózg mógł sobie z nimi lepiej poradzić następnym razem. Na przykład: jeśli dwie osoby rozmawiają nad sobą, siedząc obok siebie w transporcie publicznym (a ich głosy nakładają się na siebie), to będą musiały odbyć kilka podróży, zanim będą w stanie dostosować poziom głośności tak, by obie strony słyszały wszystko wyraźnie, bez poświęcania jakości wspólnego czasu w godzinach podróży – ale co by było, gdyby zamiast nich były trzy osoby? Czy to by pogorszyło sprawę? A może pięć? Dziesięć?!
Przeciążenie sensoryczne może zdarzyć się każdemu, ale ludzie, którzy doświadczają zaburzeń przetwarzania sensorycznego mogą być szczególnie podatni.
- Zaburzenia przetwarzania sensorycznego (SPD) to schorzenie neurologiczne, które polega na tym, że układ nerwowy nie jest w stanie prawidłowo przetwarzać informacji sensorycznych.
- Przeciążenie sensoryczne nie jest tym samym co SPD, ale może być spowodowane przez zaburzenia przetwarzania sensorycznego.
- Jeśli uważasz, że możesz mieć zaburzenia przetwarzania sensorycznego, porozmawiaj z lekarzem o poddaniu się badaniom.
Objawy przeciążenia sensorycznego obejmują potliwość, mdłości i uczucie mentalnego „zamroczenia”.
Jak widać, istnieje wiele objawów przeciążenia sensorycznego. Niektórzy ludzie pocą się, mają mdłości, czują się psychicznie „rozbici”, a nawet mdleją. Przeciążenie sensoryczne może być również wywołane przez ekstremalny hałas lub światło, przytłaczający zapach lub nawet uczucie dotykania czegoś zbyt gorącego lub zimnego.
Niezależnie od tego, jak objawia się w Twoim życiu – czy próbujesz przedostać się przez godziny szczytu w wielkim mieście, czy też zasiadasz do kolacji z rodziną – przeciążenie sensoryczne nie jest przyjemne.
Ludzie mogą podjąć pewne kroki, aby pomóc swoim ciałom radzić sobie z przeciążeniem sensorycznym.
- Zrób sobie przerwę od źródła przeciążenia sensorycznego.
- Spróbuj głęboko oddychać i zrelaksować się. Pomocne może być skupienie się na zapachu kwiatów, słuchanie śpiewu ptaków lub kojącej muzyki.
- Porozmawiaj z kimś o tym, co się dzieje. Rozmowa pomaga nam uporządkować sprawy w naszych umysłach i nadać sens temu, co dzieje się wokół nas.
- Spróbuj skupić się na czymś innym słuchając muzyki, czytając książkę lub bawiąc się ze swoim pupilem psem/kotem/ptakiem itp.
Jeśli masz w pobliżu kogoś, kto może pomóc ci przejść przez ten trudny czas, daj mu znać, że potrzebujesz jego wsparcia w tym momencie!
Skutki przeciążenia sensorycznego mogą być niekomfortowe.
- Możesz czuć się fizycznie chory.
- Możesz czuć się psychicznie oszołomiony, jakby twój mózg kręcił się w kółko.
- Możesz również doświadczać tego, co psychologowie nazywają „przepływem” – poczucia bycia tak zagubionym w działaniu, że tracisz poczucie czasu i przestrzeni. Nazywamy to przepływem, ponieważ jest to uczucie, jakbyśmy znajdowali się w rzece, niesieni przez prąd, aż do momentu, gdy ponownie dotrzemy do lądu (lub zostaniemy porwani).
Podsumowanie
Przeciążenie sensoryczne może być trudnym doświadczeniem, z którym trzeba sobie poradzić, ale mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci opanować objawy.
Dodaj komentarz